Abstract | Kraljica sportova, atletika je najraširenija sportska grana koja obuhvaća skakačke, bacačke i trkačke discipline te višeboj. Atletskim vježbama stječe se fizička snaga, izdržljivost, brzina i okretnost, a učvršćuju se svojstva volje kao sto su hrabrost, odlučnost i upornost. Discipline atletike odlikuju se motoričkim kretanjima koja se uspješno mogu primjenjivati u toku obrazovnog procesa ili kroz druge oblike vježbanja, pomoću kojih se značajno utječe na podizanje opće psihofizičke sposobnosti pojedinca. Atletika je polazište i temelj za sve ostale sportove. Nemogućnost bavljenja sportom dovodi sportaša u stanje tjeskobe, frustracije i stresa stoga utrvrđivanjem uzroka nastanka sportskih ozljeda možemo brže pomoći u liječenju, rehabilitaciji te prije svega prevenciji nastanka ozljeda.
Cilj ovog rada je prikaz učestalosti ozljeda kod atletičara na temelju anketnog upinika. Anketa je rađena na uzorku od 12 ispitanika iz atletskog kluba „Dinamo – Zrinjevac“ koja prikazuje mehanizam nastanka ozljede, način i duljinu oporavka od ozljede za vrijeme natjecateljske sezone 2016./2017. godine.
Što se tiče ozljeda koje su atletičari imali u sezoni 2016/2017. tj. prema podatcima provedenim kroz upitnik utvrđeno je da jedan atletičar nije imao nikakvih ozljeda dok ih je jedanaest imalo jednu, dvije ili više ozljeda. Prema učestalosti ozljeđivanja, najveći broj ozljeda odnosi se na ozljede donjih ekstremiteta, tj. ozljede koljena i ozljede u području stopala. Zglob koljena i njegove strukture, odnosno ligamenti, tetive mišića i kosti su najviše izložene ozljedama. Ozljede gležnja i stopala najčešće uključuju istegnuća, izvrtanja stopala (prevelike inverzije stopala) i sindrome prenaprezanja. Najčešće ozljede u atletičara dugoprugaša su patelofemorali sindrom odnosno trkačko koljeno i plantarni fascitiis.Važno je naglasiti uključenje fizioterapeuta u postupke prevencije, rehabilitacije i liječenja same ozljede.
Nakon ozljede četiri atletičara su odmarala dok se ozljeda nije smirila, jedan je koristio RICE metodu, dok je sedam atletičara išlo na fizikalnu terapiju. Niti jedan atletičar nije bio podvrgnut operativnom zahvatu i bolničkom liječenju.
Za najčešće ozljede je prikazan pregled anatomskih i biomehaničkih struktura, mehanizm nastanka ozljede, način prevencije, rehabilitacija i liječenje ozljede. |