Abstract | Posturalni otkloni kralježnice u adolescenata sve su veći problem današnjice. Statistike pokazuju da sjedilački način života, manjak kretanja, provedeno vrijeme za računalom i ostalim tehnološkim napravama uzrokuje loše držanje koje dovodi do raznih deformacija kralježnice. Adolescenti su osjetljiva skupina zbog intenzivnog rasta i potrebno je obratiti posebnu pažnju na redovite liječničke preglede kako bi se na vrijeme počelo sa terapijama i spriječile teže deformacije. U kliničkoj slici kifoze, skolioze i lordoze nailazimo na skraćenje određenih skupina mišića, a istodobno i istegnutost drugih mišićnih skupina što dovodi do disbalansa između agonista i antagonista, te narušavanja cjelokupne posture adolescenta.
Dijagnoza posturalnih otklona se temelji na kliničkom pregledu, anamnezi, neurološkom statusu, rendgenskoj obradbi, te detaljnoj fizioterapijskoj procijeni koja se sastoji od subjektivnog, objektivnog pregleda, određenih testova i mjerenja, a cilj joj je odrediti stupanj deformacije te mogućnosti utjecaja fizioterapije na nastalu deformaciju. Subjektivni pregled sastoji se od različitih pitanja koja postavljamo pacijentu u obliku intervjua, te dokumentacije dobivenih podataka. U objektivnom pregledu provodimo opservaciju pacijenta u nultom položaju iz anteriornog, lateralnog i posteriornog pogleda promatrajući referentne točke, njihove položaje i odnose, provodimo standardizirane testove poput Adamsovog testa, koristimo mjerenje skoliozometrom, mjerimo mobilnost cijele kralježnice, te mobilnost prsnog koša. Koristimo se mišićnim manualnim testom za procjenu funkcije mišića trupa i leđa.
Nakon iscrpne procjene posvećujemo se, u suradnji s pacijentom i ostalim članovima tima planu terapije. Unutar plana fizioterapijske intervencije naglasak je na konzervativnom liječenju od kojeg se najviše provode vježbe prema određenoj dijagnozi. Također savjetujemo pacijenta koje sportove bi bilo poželjno provoditi u slobodno vrijeme, a koje nije. Od relaksacijskih postupaka primjenjuje se masaža kao uvod u terapiju i vježbe relaksacije koje mogu biti uvodni ili završni dio vježbi. Kao najvažniji dio fizioterapijske intervencije primjenjujemo vježbe koje individualno prilagođavamo svakom pacijentu, a mogu se provoditi na suhom te u vodi. Provode se simetrične i asimetrične vježbe, vježbe jačanja i istezanja koje se može izvoditi također u obliku trakcije i autoelongacije. Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija se provodi s ciljem poboljšanja mišićnih odnosa kralježnice i trupa. Preporučuje se plivanje i vježbe u vodi.
Kako bismo osvijestili pacijentovo samostalno držanje i poticali samokorekciju provodimo terapiju po načelima standardiziranih škola i pristupa za deformacije kralježnice, neke od poznatijih su Francuska Lyon škola, Njemačka Schroth metoda i Scientific exercise approach to scoliosis (SEAS) pristup, ali pravilnije držanje možemo potaknuti i kinezio trakom. Kao noviji pristup liječenju provodi se terapija plesom. Postoje razne vrste ortoza koje pronalaze primjenu pri navedenim deformacijama i primjenjuju se u kombinaciji s drugim terapijama. Kada su deformacije izrazito teške i nema drugog načina liječenja pristupa se operativno. |