Abstract | Kraniocerebralne ozljede su teške i ozbiljne ozljede nakon prometnih nesreća čiji je postotak u današnje vrijeme znatno porastao. Posljedica su djelovanja vanjske sile u području glave nakon čega dolazi do funkcionalnog oštećenja koje rezultira djelomičnim ili potpunim onesposobljenjem.
Kako bi se fizioterapijska intervencija provela uspješno, potrebno je učiniti fizioterapijsku procjenu koja sadrži subjektivan pregled, objektivan pregled, analizu i plan terapije. U objektivan pregled uključeni su različiti testovi i mjerenja kao što su: goniometrija, Glasgowljeva skala svijesti, Ashwortova skala, Bergova skala ravnoteže, Barthelov indeks, Funkcionalna mjera neovisnosti te Skala motoričke procjene. Bolesnici imaju mnogostruke probleme kao što su gubitak kontrole pokreta koji je karakteriziran parezom, plegijom, razvojem spazma, ataksijom, senzoričkim problemima, problemima ravnoteže. Fizioterapijski tretman bolesnika usmjeren je na pokušaj poboljšanja kontrole držanja i pokretanja bolesnika, regulaciju i normalizaciju mišićnog tonusa radi što normalnijeg funkcioniranja bolesnika, kroz mobilizaciju neuromišićnog tkiva i zglobova, facilitaciju držanja ravnoteže, pokreta i funkcija, pozicioniranje i aktivnost u različitim položajima, te na reedukaciju hoda.
Fizioterapijske metode koje se koriste pokazale su se vrlo uspješnima, a preporuča se provoditi ih što je ranije moguće. |