Abstract | Trenutna znanstvena saznanja uvjerljivo pokazuju da tjelesna neaktivnost, koja je u različitom stupnju prisutna u najvećem dijelu populacije većine svjetskih zemalja, predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje, funkcionalnu sposobnost i kvalitetu života. S druge strane, mnogobrojna javna glasila i mediji promiču da je tjelesna aktivnost značajno korelirana sa dobrim zdravljem, a upravo te dvije činjenice (dobro zdravlje, tjelesna aktivnost) potvrđena je u ovom radu na način da su mlađe osobe iz Koprivničko-križevačke županije tjelesno aktivnije od odraslih te starijih osoba iste županije, ali i da svoje zdravlje percipiraju boljim no ostalo stanovništvo te županije.
Pušenje je trenutno jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova praktički u svakoj razvijenoj zemlji u svijetu te u zemljama u razvoju. Ono značajno utječe na zdravlje, rizik da pušača snađu mnogobrojne bolesti viši je no u nepušača, sve to se izrazito često upravo tako komunicira u javnim glasilima. Odrasle i starije osobe u toj županiji dugi niz godina, ako iz ničega drugoga, iz javnog pogovora slušaju i gledaju mnogobrojne stručnjake koji to ističu. Međutim, to nije dovoljno kao posljedicu ima činjenicu da odrasle i starije osobe u navedenoj županiji manje konzumiraju duhanske proizvode od mlađih, koje su sigurno u značajno kraćem razdoblju slušale i gledale isto – jer to nije potvrđeno istraživanjem u ovom radu.
Iako je tjelesna aktivnost jedini lijek za poništiti negativne učinke tjelesne neaktivnosti, ona još uvijek pripada individualnoj sferi, baš kao i pušenje. Ipak, na društvu i državi je odgovornost da pruži prave informacije o važnosti redovite tjelesne aktivnosti, kao i o važnosti nepušenja, ali i da osigura uvjete i proširi mogućnosti za sigurno bavljenje raznim tjelesnim aktivnostima, kao i da smanjuje moguće prostore za pušenje.
Zdravstvene ankete, tako i Europska zdravstvena anketa (engl. European Health Information Survey, EHIS), odličan su instrument za mjerenje zdravstvenih parametara stanovništva. |