Abstract | Cilj ovog jednogodišnjeg istraživanja bila je usporedba postoperativnih poteškoća kod bolesnika s operativnim zahvatom karcinoma pluća, karcinoma jednjaka i pectus excavatumom.
Kroz istraživanje smo htjeli vidjeti kolika je bila pojavnost, intenzitet i trajnost ovih poteškoća u usporedbi tri navedene skupine bolesnika, te razlike kod bolesnika koji primaju terapiju za određene poteškoće i trajanju iste.
Ovo retrospektivno istraživanje je provedeno na Odjelu za torakalnu kirurgiju KB Dubrava, na uzorku od 45 bolesnika, slučajnog odabira (po 15 ispitanika iz tri ispitne skupine bolesnika operiranih s karcinomom bronha i pluća, karcinomom jednjaka i pectus excavatumom).
Veći broj bolesnika koji su uključeni u ovo istraživanje bilo je muškog spola (ukupno 82,2%), a prosječna dob za sve ispitanike je 46,71. Ipak istraživanjem se može zaključiti da su bolesnici s pectus excavatumom mlađe životne dobi (prosječna dob od 18,40 god).
Za najveći broj bolesnika u ovom istraživanju hospitalizacija je trajala 7 dana (najkraća 1 dan, najduža 32 dana). Najduži broj hospitaliziranih dana imali su bolesnici iz skupine s karcinomom jednjaka (u prosjeku 10 dana), a najmanji ispitanici s pectus excavatumom (6 dana).
Kroz višegodišnji rad s bolesnicima i zbrinjavanje istih u postoperativnom tijeku, postavlja nam se više hipotetskih zaključaka. A to je da bolesnici koji su operirani od karcinomom pluća i jednjak bolje toleriraju postoperativnu bol(uzevši u obzir da već imaju bolove uzrokovane primarnom bolesti), odnosno bolesnici s pectus excavatumom bol procjenjuju većim intenzitetom na VAS skali. Da veću pojavnost za abdominalnu distenziju i povraćanje imaju bolesnici operirani s karcinomom jednjaka (operativni zahvat zadire u probavni trakt), te da se kod istih bolesnika učestalije javlja štucavica.
Statističkom obradom utvrdili smo da ne postoji značajna razlika u raspodjeli bolesnika kod kojih se pojavljuje, odnosno ne pojavljuju pojedine postoperativne poteškoće.
Značajan podatak koji smo dobili ovim istraživanjem je da niti jedan od bolesnika uključen u istraživanje nije imao postoperativnu štucavicu, niti je primao terapiju za isu.
Iz dobivenih podataka može se vidjeti da većina uključenih ispitanika nema postoperacijsku poteškoću mučnine (66,7% za bolesnike s karcinomom bronha i pluća, i karcinomom jednjaka), ali i da od ukupnog broja ispitanika većina prima terapiju protiv mučnine (86,7% skupina karcinoma bronha i pluća). Statistički značajna razlika postoji među bolesnicima koji su dobivali terapiju za mučninu u trajanju uzimanja iste s obzirom na vrstu operacije. Bolesnici s karcinomom jednjaka, koji su primali terapiju, su dobivali značajno kraće od bolesnika s karcinomom pluća i pectus excavatumom. Isti dobivaju 49% postoperativnih dana terapiju, bolesnici s karcinomom bronha i pluća 99%, a s pectus excavatumom 78% postoperativnih dana.
Od ukupnog broja ispitanika u ovom istraživanju samo su dva imala postoperacijsku poteškoću povraćanja, dok većina bolesnika nije (bolesnici s karcinomom jednjaka 100% nisu). Za iste ispitanike 40% njih dobiva terapiju protiv povraćanja, dok za ispitanike s pectus excavatumom samo 6,7%.
Procjena boli za sve ispitanike je bila na VAS skali bodovanjem od 0-10. Iako se u ovom istraživanju postavila hipoteza da bolesnici s pectus excavatumom imaju veću procjenu boli u intenzitetu, zapravo ne postoji značajna razlika tijekom postoperativnih dana s obzirom na vrstu operacije. Ali isto tako možemo vidjeti da je maksimalna razina procijenjene boli za istu skupinu 4,60/10 na VAS skali, dok bolesnici s karcinomom pluća i jednjaka bol procjenjuju sa 4,00, odnosno 4,13/10. Svi bolesnici obuhvaćeni istraživanjem dobivaju terapiju protiv boli.
Za pojavnost abdominalne distenzije kao postoperativne poteškoće pratili smo pojavnost osjećaja nadutosti i izostanak stolice tri i više dana kod svih ispitanih bolesnika. I utvrdili da većina bolesnika ima abdominalnu distenziju (za bolesnike s karcinomom pluća i jednjaka 93,3% i s pectus excavatumom 80% bolesnika), te da postoji značajna razlika u trajanju iste s obzirom na vrstu operacije. Abdominalna distenzija kod bolesnika s pectus excavatumom se pojavljuje 41% postoperativnih dana, dok kod ispitanika s karcinomom pluća i jednjaka traje 32%, odnosno 24% postoperativnih dana. Od ukupnog broja ispitanika terapiju za abdominalnu distenziju njih 80% s karcinomom jednjaka dobiva istu, dok bolesnici s karcinomom pluća 53,3%, odnosno e pectus excavatumom 40%. |